Головна / Каталог / Австралійська вівчарка (келпі)

 

Австралійська вівчарка (келпі)


келпі

FCI-Standard N° 293
Австралійський келпі (англ. australian kelpie) – порода собак, виведених в Австралії наприкінці XIX століття.
Група 1. СОБАКИ-ВІВЧАРІ ТА СОБАКИ-СКОТАРІ (крім швейцарських собак-скотарів)
Секція 1. Собаки-вівчарі

Країна: Австралія  


Келпі володіють генетично обумовленими якостями, які відрізняють їх від інших собак. Найцікавішим є те, що у них широкий кут огляду, це максимально дозволяє візуально контролювати об'єкт спостереження та тривалий час концентрувати на ньому свою увагу. Володіючи такими унікальними особливостями і якостями, келпі приносять неоціненну користь, працюючи в тваринницьких господарствах.

Сучасний келпі не лише чабан, а й володіє чудовими спортивними якостями, бере участь та перемагає у спортивних змаганнях з аджиліті, дог-фризбі та фрістайлу (танці з собаками).
Келпі вважається однією з основних порід Австралії.


ІСТОРІЯ ПОРОДИ
Перші згадки про келпі в літературних джерелах відносяться до кінця XIX століття. Однієї думки щодо походження породи на сьогоднішній день не існує. Одні вважають, що келпі походять від коллі, завезених в Австралію першими поселенцями. Інші вказують, що в них тече кров англійських коллі лінії Ратерфорда з Північного графства, які, як і багато інших вівчарок, були завезені в Австралію наприкінці XIX століття.
Також існує думка, що є досить велика ймовірність того, що у формуванні породи келпі не обійшлося без диких австралійських дінго. Однак достеменно відомо, що у себе на батьківщині в Австралії ця порода собак безперервно покращувалася, а їх цілеспрямована селекція на одній з провідних австралійських племінних ферм келпі Enfinvale почалася з 1956 року.

келпі

СТАНДАРТ ПОРОДИ
Загальний вигляд:
рухлива, активна собака, поєднує в собі сильну, мускулисту будову тіла та дуже гнучкі кінцівки. Невтомна в роботі.
ПОВЕДІНКА:
уважна, жива, активна, дуже інтелігентна; з м'яким поступливим характером, практично невичерпною енергією, вірна й віддана. Має вроджений інстинкт та здатністю охороняти стада овець як в полі, так і в загонах. З недовірою ставиться до незнайомців. Слухняна в навчанні. Завжди пильна, надзвичайно розумна, обережна, хоробра. Собака, на яку можна покластися в усьому, і яка з неймовірною відданістю виконуватиме команди. Всі ці якості роблять келпі ідеальною робочою собакою.

ГОЛОВА:
голова пропорційна розмірам тіла. Форма і контури голови нагадують лисицю, очі мигдалеподібні.
Череп:
злегка округлий, між вухами широкий. Перехід від чола до морди: виражений.

келпі

ЛИЦЬОВА ОБЛАСТЬ:
Мочка носа: колір мочки носа гармонує із забарвленням шерсті.
Морда: чітко "виточена", трохи коротше довжини черепа.
Губи: щільні і сухі, не обвисають.
Зуби: міцні, рівномірно посаджені, з ножицеподібним прикусом, тобто верхні різці перекривають нижні.
Вилиці: з добре розвиненою мускулатурою, але не виступають.

Очі: мигдалевидні, середнього розміру, з чітко окресленими кутами. Колір - коричневий, що гармонує із забарвленням шерсті. У собак з блакитним забарвленням очі можуть мати більш світлий відтінок.
Вуха: стоячі з гострими кінцями, середнього розміру; шкіра тонка, біля основи – щільніша та міцніша, вуха широко розставлені і нахилені вперед, зовнішні краї злегка вигнуті. Внутрішня частина вуха покрита досить густою шерстю.

ШИЯ:
помірної довжини, міцна, злегка вигнута, з невеликим загривком, поступово переходить в плечі, без підвісу, з "коміром".

КОРПУС:
довжина корпусу собаки від переднього виступу грудини до сідничного бугра по прямій лінії перевищує висоту в загривку у співвідношенні 10 до 9.
Лінія верху: чітка, рівна.
Поперек: сильний, мускулистий.
Круп: досить довгий і похилий.
Грудина: розвинена більше в глибину, ніж в ширину.
Ребра: помітно округлі, але не бочкоподібні.
Бік: досить глибокий.

келпі

ХВІСТ:
в стані спокою звисає донизу,трохи вигнутий. Під час руху або в стані збудження може підніматися, при цьому не повинен заходити за вертикальну лінію від основи хвоста. Закінчується яскраво вираженим "пензликом". Дістає до скакальних суглобів.

КІНЦІВКИ:
- Передні кінцівки:
м'язисті, з сильним, але сухим кістяком. Якщо дивитися спереду - прямі та паралельні.
Лопатки: чітко окреслені, м'язисті, з помітним нахилом. Верхні краї лопаток близько сходяться на загривку.
П’ясті: про погляді збоку – мають невеликий нахил, що забезпечує пластичність рухів та здатність швидко розвернутися.
Передні лапи: округлі; пальці короткі, сильні, зібрані. Подушечки жорсткі та товсті, кігті короткі та міцні.

келпі

- Задні кінцівки:
широкі, сильні, добре виражений кут коліна (колінного суглоба). При погляді зі спини - прямі і паралельні, поставлені не надто близько, але й не дуже далеко один від одного.
Кути колінних суглобів добре виражені.
Скакальний суглоб: розташований низько, міцний, з яскраво вираженим кутом. Задні лапи: округлі; пальці короткі, сильні, зібрані. Подушечки жорсткі та товсті, кігті короткі та міцні.
РУХИ:
Рухи вільні, пластичні, збалансовані. Рух передньої частини тіла відбувається в унісон з сильним поштовхом задньої частини. Важливим є здатність до швидких та стрімких рухів. У стійці лапи розташовуються по периметру прямокутника.

ШЕРСТЬ:
Гладка, подвійна, з коротким густим підшерстям. Остьовий волос прямий, грубий, щільно прилягає, не промокає. У нижній частині корпусу у напрямку до задніх кінцівок шерсть подовжується. На голові та на вухах, а також на передній частині кінцівок шерсть коротка. Уздовж шиї шерстяний покрив товщий та довший, утворює комір. Занадто довга або занадто коротка шерсть вважається дефектом. В середньому, довжина шерстини на корпусі повинна становити в межах 2,5 - 4 см.

ЗАБАРВЛЕННЯ ШЕРСТІ:
Блакитно-крапчасте: забарвлення повинно бути синім, блакитним або блакитно-краплистим з мітками або без них. На голові допустимі чорні, блакитні або жовтувато-руді відмітини, бажано, симетричні. Рудий підпал на передніх лапах плавно поєднується з підпалом на грудях та горлі. На горлі підпал переходить в підпалини на вилицях; підпал на задніх лапах починається з внутрішньої сторони стегна, спускається до колінних суглобів й від них поширюється по плюснах до пальців включно. Палеве підшерстя на корпусі допустиме в тому випадку, якщо воно не проступає крізь блакитну остьову шерсть. Чорні мітки на корпусі не бажані.

келпі

Крапчасто-руде: забарвлення має бути насиченим всюди, навіть підшерстя (без білого або кремового), з темно-рудими мітками або без них на голові. Відмітини на голові бажані. На корпусі темно-руді відмітини не бажані, але допустимі.

Також розповсюджені такі забарвлення шерсті: чорне, чорне c підпалом, палеве, шоколадне, димчасто-блакитне.

ЗРІСТ В ЗАГРИВКУ:
Кобель 46-51 см / Сука 43-48 см
Вага: кобель 14-20 кг / сука 11-18 кг


ХАРАКТЕР
Австралійський келпі - справжній роботяга, якщо справа стосується служіння господарю. До того ж це дуже кмітливі тварини, здатні з півслова розуміти господаря. Дуже добре навчаються та піддаються дресируванню.
Це собака активна, тому і господар їй потрібен відповідний. Представники породи будуть щасливі поруч з енергійними людьми, для яких кращий відпочинок - тривалі прогулянки по лісу або походи. Мають схильність домінувати, тому треба відразу пояснювати, хто вожак зграї.
В квартирі цій породі важко жити, хіба що господар зможе забезпечити тривалі активні прогулянки. Все ж краще та комфортніше келпі буде в заміському будинку з великим подвір’ям.
Келпі дуже витривалі, добрі, компанійські. Їх рівень інтелекту дозволяє їм не тільки розуміти мову господаря, а й відчувати його психоемоційний стан. Дуже незалежні й самостійні собаки, але не вперті. До дітей ставляться добре.

Генетично володіє прекрасними здібностями охороняти територію. Дуже легко запам’ятовують команди, люблять, коли їх хвалять за виконання. Прекрасний товариш та компаньйон.


Агресія: помірна (3 із 5)
3vs5
Активність: дуже висока (5 із 5)
5vs5
Дресирування: дуже добре (4 із 5)
4vs5
Інтелект: дуже добре (4 із 5)
4vs5

ЗДОРОВ’Я
В цілому, келпі має добре здоров’я. Найпоширенішими захворюваннями цієї породи є:
• дисплазія кульшового суглоба
• крипторхизм;
• прогресуюча атрофія сітківки ока;
• абіотрофія мозочку.

Тривалість життя 10-14 років.


Поставте оцінку
Австралійській вівчарці (келпі)

келпі
Оцініть
  
  

До каталогу Пошук

Коментарі

Поділитися
Поділитись facebook Поділитись twitter Поділитись pinterest Поділитись