Головна / Каталог / Південноукраїнська вівчарка

 

ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКА ВІВЧАРКА (ПІВДЕННОРУСЬКА ВІВЧАРКА, УКРАЇНСЬКА ВІВЧАРКА, УКРАЇНСЬКИЙ КУНДЕЛЬ, КРИМСЬКА ВІВЧАРКА, ТАТАРСЬКА ВІВЧАРКА)


південно-українська

FCI-Standard N° 326
Група 1. СОБАКИ-ВІВЧАРІ ТА СОБАКИ-СКОТАРІ (крім швейцарських собак-скотарів)
Секція 1. Собаки-вівчарі
Призначення: пастуша, сторожова та собака-охоронець.

Країна: Україна  

південноукраїнська

Історія породи

Походження української вівчарки достеменно невідоме. Собак цієї породи розводили в українських степах та Криму. Їх предком вважають половецького собаку. Отару з більше тисячі овець охороняли всього 3-4 українських вівчарки. Для захисту від вовків та злодіїв потрібні були великі та сильні собаки.
Найкращі представники породи були в маєтку Фальц-Фейнів (Фрідріх Фальц-Фейн заснував заповідник Асканія-Нова), там утримувалися до двох тисяч вівчарок, яких використовували для охорони отар. Саме в Асканії-Новій наприкінці ХІХ століття і був сформований породний тип української вівчарки. Але подальша історія цієї породи трагічна. На початку ХХ століття, коли в Україну прийшла радянська влада, було знищено близько чотирьох тисяч собак на шкури. Але частину собак вдалося врятувати силами ентузіастів. В 30-х роках вони привезли собак на виставку до Києва, а в 1933 році створили в Джанкої племінний завод для їх розведення.
Під час Другої світової війни українська вівчарка знов опинилася на межі зникнення. Порода збереглася завдяки тому, що ще до війни кілька екземплярів вивезли до Москви. Це і врятувало породу.
Зараз порода відроджується. У Миколаєві діє Національний Центр з методичної та селекційної роботи. Є розплідники в Одеській, Херсонській областях та Криму.

південноукраїнська

У 1867 році українська вівчарка отримала золоту медаль на Всесвітній виставці в Парижі.
Українську вівчарку часто називають південноруською, а іноді навіть південноросійською. Але це вівчарка, народжена українськими степами.


Стандарт породи
ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД:
Південноукраїнська вівчарка – це собака від середнього до великого розміру, має помірно довге тіло, не кремезна, з міцними кістками та сухими потужними м’язами.
Статевий диморфізм чітко виражений, самці масивніші у порівнянні з самками та мають більші голови. Верхня лінія - це характерна ознака породи, вона утворює невелику криву над попереком.
Тіло, голова, кінцівки та хвіст вкриті грубою, довгою, товстою та волохатою шерстю, що створює оманливе враження незграбності та важкості, але насправді південноукраїнська вівчарка швидка та спритна собака.
ВАЖЛИВІ ПРОПОРЦІЇ:
• Довжина тіла перевищує на 10-12% висоту в загривку. Самки трохи довші за самців.
• Довжина голови становить приблизно 40 % висоти в загривку.
• Співвідношення між довжиною морди і довжиною черепа приблизно 5:6.
• Висота в ліктях трохи перевищує половину висоти в загривку.

південноукраїнська

ПОВЕДІНКА ТА ТЕМПЕРАМЕНТ:
Добре збалансований, самовпевнений, впевнений та незалежний темперамент. Південноукраїнська вівчарка віддана своєму власнику, але недовірлива та відчужена до незнайомців. Українська вівчарка - ідеальна сторожова собака. Прекрасно охороняє худобу та майно господаря.
ГОЛОВА:
Голова видовжена, клиноподібна, звужується до носа.
Череп: помірно широкий з плоским лобом. Потилиця та виличні кістки добре розвинені. Лоб і носовий місток, якщо дивитися в профіль, паралельні. Надбрівні дуги слабо виражені.
Стоп: слабо виражений.
ЛИЦЬОВА ОБЛАСТЬ:
Морда: трохи коротша за череп, добре заповнена під очима і трохи звужується до носа. Носовий місток прямий.
Ніс: чорний і великий. Сезонне освітлення носа у собак пшеничного (бісквітного) та блідого кольору слонової кістки дозволяється, але тим не менш обід носа повинен залишатися чорним.
Губи: сухі, щільно прилягають та чорні.
Щелепи та зуби: щелепи сильні та міцні, прикус ножицями. Зуби великі, білі та розміщені близько один до одного, повна зубна формула (42 зуба). Допустимі подвійні PM1 (премоляри). Різці встановлені в одну лінію.

південноукраїнська

Очі: мигдалевидні, невеликі, дивляться вперед, широко розставлені. Колір варіюється від темного до світло-коричневого. Чим темніші очі, тим краще. Повіки сухі, щільно прилягають, пігментовані.
ВУХА:
Низько посаджені, середніх розмірів, трикутні, звисають близько до щоки. Вкриті густою шерстю.
ШИЯ:
Суха, мускулиста, середньої довжини, овальна в перерізі.
ТІЛО:
Верхня лінія: утворює невелику арку над попереком, це найвища точка верхньої лінії.
Загривок: майже непомітний.
Спина: помірно широка та довга, мускулиста, сильна, пряма.
Поперек: середньої довжини, помірно широкий, мускулистий, злегка вигнутий, гнучкий.
Круп: помірно довгий та широкий, мускулистий, злегка похилий. Висота в крупі однакова або на 1-2 см більша, ніж висота в загривку.
Грудна клітка: помірно широка та досить глибока. Ребра злегка приплющені.
Нижня лінія та живіт: нижня лінія на рівні ліктів, а живіт помірно підтягнутий.

південноукраїнська

ХВІСТ:
Помірно товстий, не високо посаджений, довжиною принаймні до скакального суглоба, а на кінці може загинатися гачком або півколом. Останні 2-3 хвостові хребці часто утворюють суглобову кістку. У стані спокою звисає донизу. Під час руху або коли собака насторожена, хвіст піднімається, але не вище верхньої лінії, та трохи загинається вгору, але ніколи не скручується та не закидається на спину.
КІНЦІВКИ:
- передні кінцівки:
Загальний вигляд: м’язисті та прямі, якщо дивитися спереду, паралельні і та досить широко розставлені.
Плечі та надпліччя: лопатки та надпліччя довгі, косо встановлені та приблизно однакової довжини.
Передпліччя: пряме, вертикальне.
Лікоть: спрямований назад.
Зап'ясток (зап'ястковий суглоб): міцний та сухий.
П’ясть: сильна, помірно довга й злегка нахилена, якщо дивитися збоку.
Передні лапи: овальної форми, міцні, пальці добре зібрані. Подушечки та кігті будь-якого кольору.
- задні кінцівки:
Загальний вигляд: мускулисті, прямі, паралельні, якщо дивитися збоку та ззаду, і трохи ширші, ніж передні. Задні лапи не повинні бути далеко відставлені назад.

південноукраїнська

Верхня частина стегна: довга, широка, з хорошою мускулатурою.
Нижня частина стегна: довга, її довжина приблизно дорівнює довжині Верхньої частини стегна, коса.
Коліно: колінний суглоб добре зігнутий.
Скакальні суглоби: добре кутові, худі, плоскі та широкі.
Плюсні кістки: міцні, худі, помірно довгі, поставлені трохи нижче тіла, без прибулих пальців.
Задні лапи: овальної форми, міцні, пальці добре зібрані. Подушечки та кігті будь-якого кольору.
ХОДА/РУХ:
Вільний і збалансований рух. Типова хода – рись, під час руху голова опускається до рівня верхньої лінії, круп знаходиться на одному рівні з загривком або трохи вище. Суглоби кінцівок вільно згинаються та розгинаються під час руху.
ШКІРА:
Підтягнута, еластична, без жодних складок і провисань. Допускається будь-яка пігментація шкіри. Ніс, очі та губи повинні бути чорними.

південноукраїнська

ШЕРСТЬ: Густа. Шерсть на голові, тілі, кінцівках і хвості майже однакової довжини. Густа і довга шерсть на голові утворює брови, вуса та бороду. Носовий місток також повинен бути добре вкритий шерстю. Кобелям бажано мати гриву.
Якість шерсті: довга (не менше 10 см), жорстка, густа, груба та кошлата, злегка хвилястий або заламана. Зовнішній шар шерсті на голові та кінцівках тонший і не такий грубий. Підшерстя м'яке, довге, густе, світлого кольору. Шерсть без підшерстя вважається недоліком.
Коротка шерсть, а також шнури або тугі локони на будь-якій частині тіла вражаються недоліком.
ЗАБАРВЛЕННЯ ШЕРСТІ:
Колір: білий, білий з жовтуватим відтінком, білий з сірим, пшеничний (бісквітний) або блідо-слонової кістки. Можуть бути білі відмітини на голові та морді,а також на шиї (у собак з сірим, пшеничним забарвленням та кольору слонової кістки).
Остаточний колір шерсті з'являється у віці 18-24 місяці, завдяки цьому цуценята та молоді собаки мають дещо інтенсивніший колір.
РОЗМІР ТА ВАГА:
Висота в загривку:
Кобель: не менше 66 см / сука: не менше 62 см
Вага:
Кобель: не менше 35 кг/ сука: не менше 30 кг


ХАРАКТЕР
Українська вівчарка – кмітлива, самодостатня, впевнена в собі собака. Вона настільки розумна, що здатна аналізувати ситуацію та самостійно ухвалювати рішення.
Досить енергійна та рухлива собака, потребує фізичних навантажень та активних прогулянок.

південноукраїнська

У цієї породи досить високий рівень злостивості. До незнайомців ставиться недовірливо, блискавично реагує на будь-який прояв агресії. Рідко гавкає, простим гарчанням може зупинити непроханого гостя.
Південноукраїнська вівчарка – собака одного господаря. Серед усіх членів родини вибирає одного господаря, якого беззаперечно слухається та якому безкінечно віддана. Дім та родину, в якій вона живе, вважає своєю власністю,яку треба захищати та охороняти. На охорону встає навіть в юному віці. Може напасти на непрошеного візитера, якщо відчуває загрозу для своєї родини.
Прекрасно здатна вживатися з усіма тваринами в домі, якщо змалечку знає їх та росте разом з ними. З великими собаками може конфліктувати. До дітей ставиться дуже лояльно.
Південноукраїнська вівчарка чудово піддається дресируванню. Дресирування, як і соціалізацію, треба починати якомога раніше. Враховуючи природну злостивість собаки та чудові охоронні інстинкти, її з раннього віку потрібно знайомити з навколишнім світом, пояснювати, як правильно поводитися в тій чи іншій ситуації. Якщо собакою не займатися, можна отримати злісну та некеровану тварину.

південноукраїнська

Українська вівчарка дуже товариська, але вона не нав’язується. Це серйозна собака з почуттям власної гідності, яка не терпить зневажливого ставлення до себе. Їй більше до душі дружні партнерські стосунки з господарем.
Краще український вівчарці жити в заміському будинку з добре огородженим подвір’ям. Там вона зможе займатися улюбленою справою: охороняти. Прекрасно пристосовується до будь-яких умов.
Не підійде в якості першої собаки, а також літнім людям.


Агресія: висока (4 із 5)
4vs5
Активність: висока (4 із 5)
4vs5
Дресирування: відмінно (5 із 5)
5vs5
Інтелект: відмінно (5 із 5)
5vs5

ЗДОРОВ’Я
Українська вівчарка має досить міцне здоров’я та хороший імунітет. Схильності до генетичних захворювань не виявлено. Всі хвороби, як правило, через неправильний догляд та утримання.


Тривалість життя 12-13 років


Поставте оцінку
Південноукраїнській вівчарці

Південноукраїнська вівчарка
ОцінітьКоментарі

Поділитися
Поділитись facebook Поділитись twitter Поділитись pinterest Поділитись